ANTALYA

Alanya Gezi Rehberi 2020

Alanya, Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’deki Antalya iline bağlı bir turizm merkezidir. Şehir merkezine uzaklığı 154 kilometredir. Türkiye’nin güney sahillerinde bulunan Alanya, 1.598,51 km²’lik bir alana sahiptir ve 2019’te nüfusu (“TUIK Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS)” sistemine gore) 327.503 kişidir. Alanya ilçesi idari olarak Antalya iline bağlıdır, Alanya Belediyesi ve ilçesi de Antalya Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanına girmiştir. Alanya’ya 45 kilometre mesafede bulunan Alanya Gazipaşa Havalimanı 2012 yılında faaliyete geçmiştir.

alanya gezi rehberi 2020
Alanya

Alanya, turkuaz denizi ve altın rengi kumlarıyla olduğu kadar pek çok aktivite ve doğa sporuna da olanak sağlayan doğasıyla ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil vadediyor. Gezilecek yerleri, denizi, plajları ve gece hayatı ile ülkemizin gerek yerli, gerekse yabancı ziyaretçi açısından en eğlenceli yerlerinden birisidir.

 Enerjisi yüksek gezginler için vazgeçilmez bir destinasyon olan Alanya’nın ziyaretçileri, Alanya Kalesi başta olmak üzere pek çok antik kentin içerisinde yer alan diğer tarihi kaleleri, Türkiye’nin en iyi plajları seçilen eşsiz plajlarını, birer doğa harikası olan mağara oluşumlarını, yayla ve nehirlerini görme şansına sahip oluyorlar.

Alanya Gezi Rehberi 2020 ile detaylı olarak Alanya’yı birlikte keşfedeceğiz.

Alanya Kalesi

Orta Çağ’dan bugüne kadar ulaşan kalelerin içerisinde en iyi korunmuşlardan biri olan Alanya Kalesi tarihi ve mimari zenginliği ile bugün adeta bir açık hava müzesi konumundadır.

Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad tarafından 1221’de yaptırılan şimdi ki görünümünü alan kale, Dış Kale, Orta Kale ve İç Kale olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Aya Yorgi Kilisesi, Kanuni Sultan Süleyman Camii, Akşabe Sultan Türbesi, Selçuklu Hamamı, Arasta, Bedesten, Sitti Zeynep Türbesi, Sultan Alaaddin Sarayı, irili ufaklı sarnıçlar, deniz feneri ve zindanın yer aldığı Alanya Kalesi’nde bir de Alaeddin Keykubat döneminde eklenen ve Selçuklu sanatının eşsiz örneklerinden biri olan Kızılkule bulunuyor.

alanya gezi rehberi 2020 alanya kalesi
Alanya Kalesi

Kızılkule

Bugün Alanya’nın simgesi haline gelmiş bu yapı ismini inşasında kullanılan kızıl taş ve tuğlalardan alıyor. Alanya Kalesi’nin kuzey yönündeki surlarının başlangıcında yer alan yapı Selçuklu hükümdar I. Alaaddin Keykubat tarafından inşa ettirilmiştir.

Kule içerisinde 3 yazıt mevcut. Bu yazıtlardan elde edilen bilgiye göre kule 1225’te Halep’li yapı ustası Ebu Ali Reha el Kattahi adındaki bir mimar tarafından inşa edilmiştir.Adını inşasında kullanılan kırmızı renkli tuğladan alan Kızılkule’nin giriş kapısında, sultanın armasını taşıyan ve rozetlerle süslü bir yazıt yer alıyor. Yazıtta, tersanenin Selçukluların Sinop’tan sonra ikinci deniz üssü olması nedeniyle Alaaddin Keykubat’a “İki Denizin Sultanı” unvanı verildiği yazılı.

alanya gezi rehberi 2020 kızılkule
Alanya Kızılkule
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı