BodrumEGEMUĞLA

Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi, Türkiye’nin liman kenti Bodrum’da yer alan ve 1402 yılında St. Jean Şövalyeleri tarafından Aziz Peter Kalesi ismi ile inşa edilmeye başlanmış. 1513 yılında tamamlanmıştır.Bodrum’un simgesi haline gelmiş kale, 1960 yılından beri “Sualtı Arkeoloji Müzesi” olarak kullanılanmaktadır.

Papa, kalenin bitirilmesi için kalenin yapımında çalışanlara “Endüljans Kâğıtları” (Ortaçağ Avrupası’nda ölümden sonra cennete gitmek için papalık tarafından satılan af belgesi) dağıtmıştır.

St. Jean Şövalyeleri’nin kalesi, kare planlı, 180 x 185 metre ölçülerindedir. İç kale içinde değişik ülke adları verilmiş kuleler bulunmaktadır. En yüksek kule deniz seviyesinden 47,50 metre yükseklikte olan Fransız Kulesi‘dir. Diğer kuleler İtalyan KulesiAlman KulesiYılanlı Kule ve İngiliz Kulesi’dir.

Bodrum Kalesi
Bodrum Kalesi

Kalede, Fransız, İtalyan, İngiliz, Alman ve İspanyol (Yılanlı) kuleleri bulunmaktadır. 1895’den itibaren hapishane olarak kullanılan kale, I. Dünya Savaşı sırasında Fransız ve İngiliz savaş gemileri tarafından 26-28 mayıs 1915’de bombalanmış ve hasar görmüştür. Yarı yıkık hale gelerek terk edilmiştir.

bodrum kalesi
Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi içi

Kalenin doğu duvarı dışında kalan bölümleri çift beden duvarları olarak takviye edilmiştir. İç kaleye 7 kapı geçilerek ulaşılır. Kapılar üzerinde armalar bulunmaktadır. Armalar üzerinde haçlar, düz veya yatay bantlar, ejder ve aslan figürleri bulunmaktadır. İç kalede Sapelin alti dahil olmak üzere 14 sarnıç vardır. Kale korugani, çiftli duvarlar arası su hendeği, asma köprü, kontrol kulesi, II. Mahmut tuğrası kalenin göze çarpan yerlerindendir.

İç kalede bulunan 14 sarnıçtan bir kısmı kullanılır durumdadır. İç avluda, Akdeniz iklimine uygun ağaç ve çiçek türleri ile bir ağaç müzesi (Arboreteryum) oluşturulmuştur. Kale günümüzde, dünyanın en ünlü su altı arkeoloji müzelerinden birisine dönüştürülmüş olup, kuzey hendeği festival ve gösteri alanı olarak düzenlenmiştir. 1995 yılında Avrupa müzeleri arasında “Özel Övgü” ödülü almıştır. Dünyanın en eski batığı olan ‘’Uluburun Batığı’’ bu müzede sergilenmektedir. 3.300 yıl önce batan Likya ticaret gemisi, “Genç Tunç Devri”ne aittir. 

Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum sualtı arkeoloji müzesi
Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi

Günümüzde Bodrum Kalesi içinde, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi yer almaktadır. Ülkemizin tek, Dünya’nın ise en önemli sualtı arkeoloji müzelerinden biridir. 1995 yılında Avrupa’da Yılın Müzesi yarışmasında “Özel Övgü” ödülünü almış olan müzede, sualtı kazı ve araştırmalarından gelen eserlerin yanı sıra Bodrum ve çevresindeki kazı ve araştırmalardan ele geçen eserler de sergilenmektedir. Amphoralar, hamam, MS VII. yüzyıl Doğu Roma Gemisi, camlar, MS XI. yüzyıl Serçe Limanı Cam Batığı, Yılanlı Kule, Sikke ve Mücevherat Salonu, Karyalı Prenses, İngiliz Kulesi, Tunç Çağ Batıkları, Zindan ve Komutan Kulesi Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi sergilerinin başlıcalarıdır.

Dünyanın en eski batığı olan ‘’Uluburun Batığı’’ bu müzede sergilenmekte. 3.300 yıl önce batan Likya Ticaret Gemisi Uluburun Genç Tunç Devrine aittir. 15 metre uzunluğunda 5 metre genişliğindedir. Bu gemi limana çok kısa bir mesafe kala alabora olmuş. Öyle ki batık 60 metre açıkta bulunmuş. Bu batığın önemli özelliklerinden biri de çıkış ve varış yeri bilinen bir gemi olması. Çıkış yerinin Mısır olduğu düşünülüyor çünkü gemide Mısır Kraliçesi Nefertiti’nin mührü ve geminin burun kısmında altın kaplamalı Nefertiti heykeli bulunuyor. Bu da bize Mısır’ın önemli ticaret gemisi olduğunu gösteriyor. Gemiden çıkartılanlarda bunu destekler nitelikte. Gemide 150’den fazla çam külçe ki bu külçeler bilinen en eski ve eksiksiz cam külçeler oldukları için oldukça önemliler. Ayrıca batıkta fil dişleri, su aygırı dişleri, vazo ve müzik aleti yapımında kullanılan deve kuşu yumurtaları ve kaplumbağalar bulunmuş. Hammadde olarak kullanılan bu malzemelerin dışında altın kadeh, altın takılar, altından fayanslar, kap kaçaklar, yiyecek tohumları bulunmuş. Bütün bunlar geçmişteki ticareti, kültürleri ve o zamanın özelliklerini bizim anlamamızı sağlıyor.. Bu önemli batığı görmek size tarihte yolculuk yapmış hissini tattıracak.

Bodrum Kalesi giriş ücretleri ve ziyaretçi saatleri

Nisan-Ekim :08.30-19.00

Kasım-Mart :08.30-18.00

  • Hizmetler
  • Müzekart Satış var
  • Geçici Müzekart var
  • Sesli Rehberlik var
  • Müze Mağazası var
  • Otomat yok
  • Cafe var

Bodrum Kalesine nasıl gidilir?

Adres: Bodrum Kalesi, Çarşı Mh. 48400 – Bodrum / Muğla

Telefon: (0252) 316 2516

Toplu taşıma ile nasıl gidilir: Kale şehir merkezine oldukça yakın olmasından dolayı ulaşımı da çok kolaydır. Bodruma indikten sonra otogardan kalkan  kaleye giden bütün dolmuşlar ve otobüsler ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Özel araç ile nasıl gidilir:  Özel araç ile gelecekler için şehir merkezine giriş yaptıktan sonra bodrum kalesi tabelalarını takip ederek kaleye kolayca ulaşmaları mümkündür.

Giriş ücreti:65 tl

2020 ücreti

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı