ANTALYA

Demre Gezi Rehberi 2020

 Demre, başka bir deyişle Kale, hatta antik çağlardaki adıyla MyraAntalya’ya bağlı 25 bin nüfuslu şirin bir belde. Aslında Türkiye’nin Güney Sahilleri’nde tatil yapmış hemen herkesin adını duyduğu, çoğumuzun da ziyaret ettiği, belki içinden geçtiği bir yer.Noel Baba olarak bilinen St. Nikolas’ın yaşadığı yer olduğuna inanılan Demre, M.Ö. 3 yüzyıla kadar uzanan tarihi ile geçmişte Likya’nın 6 büyük önemli şehrinden biridir Günümüzde Antalya‘nın bir ilçesi olan Demre, doğal güzellikleri, berrak denizi, bakir koyları ve antik dokularıyla Türkiye‘nin en güzel bölgelerindendir.

demre
Demre

Myra Antik Kenti

Hem Likya hem de Roma döneminde kullanılan antik kentin tarihi milattan önce beşinci yüzyıla kadar dayanır. Likya’nın antik kentlerinden Myra Antik Kenti, ilçenin kuzeyindeki dağın yamacında antik kent kalıntıları ve kaya mezarlarının bulunduğu, Demre’nin en önemli adresi. Merdivenleri tırmanarak, kayalara oyulmuş yapıların içine kadar ulaşmanız mümkün. Likya birliğine bağlı Myra, Greko-Romen mimari tarzdaki 10 bin seyirci kapasiteli amfi tiyatrosuyla, yıl boyu pek çok ziyaretçi ağırlıyor.

demre myra antik kenti
Demre Myra Antik Kenti

St.Nicholas (Noel Baba) Kilisesi

Demre Merkez’de, Myra Antik Kenti’nden 5 dakika uzaklıkta bulunan, tüm dünyada Noel Baba olarak benimsenen Aziz Nikolas’ın mezarının da bulunduğu St. Nicholas Kilisesi Ortodox Hristiyanlar için aynı zamanda bir hac yeridir.

Yapımına Bizans Dönemi’nde (M.S 5. YY) başlanan kilisenin tamamlanması geçirilen depremlerle 11. YY’a kadar sürmüş.

Kimsesizlerin ve yoksulların koruyucusu olduğuna inanılan Aziz Nikolas’a adanmış iki bine yakın kilise olmasına rağmen doğduğu yer olan Demre’deki kilise bunların arasında en önemlisi ve ilkidir. St. Nicholas Müzesi (Noel Baba Müzesi) olarak bilinen kilise, tarihte pek çok kez tahrip olsa da dönem dönem onarılarak günümüze dek gelmeyi başaran önemli bir tarihi yapı. Tüm yaşamını insanlara ve çocuklara yardıma adayan, bu sayede de Noel Baba Efsanesi olarak dünyaca bilinen St. Nicholas için, her yıl 6 Aralık’ta çok sayıda Hristiyan ziyaretçi ile ayinler düzenleniyor.

demre St. Nicholas Kilisesi
Demre St. Nicholas Kilisesi
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı