GİRESUN

Giresun Adası 2020

Mitolojide Giresun Adasının yeri

Amazon kadınlarının yaşadığı ve Herkül’ün altın postu aramak için adaya geldiği gibi mitolojik hikayeleriyle ön plana çıkan Giresun Adası‘nı ziyaret edenler, sunulan gösterilerle adeta zamanda yolculuğa çıkıyor.

Adaya tur düzenleyen özel işletme tarafından temsili Herkül ve Amazon kadınının gösterilerinin yanı sıra talep olması halinde Yunanlı gemiciler Argonotlar ile Saka Türkleri’nin karşılaşması canlandırılıyor.

Ada mitolojide geçen Altın Post peşindeki Argonautlar ile ilgili önemli bir olaya sahne olmuştur. Thabai Kralı Athamanas’ın, Nefele adlı karısından iki erkek çocuğu olur. Sonraki yıllarda ikinci kez evlenen kral çocuklarını kurban ederse ülkesinin kıtlıktan kurtulacağına inandırılır. Bunu öğrenen anneleri Nefele çocuklarını bulut ve buğuya sararak uçan altın bir posta bindirir ve onları Karadeniz’e doğru gönderir. Çocuklardan biri Çanakkale Boğazı’nda fırtınaya tutularak ölür, diğeri yoluna devam eder ve mitolojik kişilerce Çanakkale Boğazı ile Kafkasya arasında bir yere saklanır. Herakles döneminde aralarında Güç Tanrısı Herkül’ün de bulunduğu bir grup yiğit, altın postu ele geçirmek amacıyla Karadeniz’e açılırlar. Bir sürü serüven yaşadıktan sonra Aretias adasına gelirler. Altın postun burada saklı olduğuna inanmaktadırlar. Ancak adada onları ejderha yapılı kuşlar karşılar. Herkül’ün daha önce Stymphales Gölü çevresinden kovduğu kuşlar buraya yerleşmişlerdir. Kuşlar tüylerini ok gibi fırlatarak saldırıya geçerler. Argonautlar kalkanlarıyla kendilerini korumaya çalışsalar dahi bir arkadaşlarını yitirmekten kurtulamazlar. Sonunda kuşları öldürür ve altın postu aramaya koyulurlar. Bulamayınca da adayı lanetleyerek ayrılırlar. ,

Giresun gerek bulunduğu coğrafi bölgenin gerekse Ülkemizin doğal ve kültürel varlıkları konusunda potansiyel açıdan önemli kentlerden biridir. Sahip olduğu bu zenginlikte özellikle Giresun Adasını ön plana çıkmaktadır. İlimiz Merkez Gedikkaya Mevkii karşısında kentin 1.6 km. açığında, 40.000 m2 yüzölçümüne ve denizden 30 metre yüksekliğe sahip olan Giresun Adası (eski adı ile Aretias, Khalkeritis), Doğu Karadeniz’de antik çağda ve ortaçağda yerleşime sahne olmuş tek adasıdır. Mülkiyeti Hazineye ait olan ve birçok açıdan sahiplenmesi gereken evrensel bir değer olarak karşımıza çıkan ada; 2. Derece arkeolojik ve doğal sit alanıdır. Ada üzerinde ortaçağdan kalma surlar, 1 adet kilise, 1 adet şapel, 1 adet sarnıç, çok sayıda pithos ve mezar yapıları vardır. Üzerinde kazı çalışmalarına devam eden adanın tarihi, arkeolojik buluntulardan hareketle Milattan Önce 300’lü yıllara kadar inmektedir. Gerek mitolojideki yeri, gerek üzerinde yer alan kültür varlıkları bakımından Doğu Karadeniz’deki üzerinde yerleşim olan tek ada hüviyetindeki Giresun adası aynı zamanda kuş türlerinin önemli bir üreme ve yaşam alanıdır.

giresun ada manzara

Giresun Adası birçok mistik hikayeyi de bünyesinde barındıran önemli bir alandır. Bunlar arasında mitolojik kahraman “Herkül’ ün ve Argonotların Altın Post Efsanesi”, “Kral Mitridates’in Kızı ve Çoban Hikayesi”, “Hz. Yusuf’un Altın Heykeli” ve “Amazon Kadınları Efsanesi” sayılabilir. Adada bulunan, Latincede “Humuza” kelimesinden gelen ve doğum anlamında kullanılan Hamza taşı adı verilen bir kaya parçası, Kibele inancının adada varlığını devam ettiren bir kanıt olarak durmaktadır. Hamza taşına çocuğu olmayan çiftler kaya etrafında dualar etmekte hatta bir geceyi de adada geçirdikleri bilinmektedir. Doğurganlığın ve bereketin bir sembolü olarak görülen Hamza taşı etrafında şekillenen gelenek her yıl mayıs ayının 20 sinde “Mayıs Yedisi” törenleri ile “Aksu Şenlikleri” kapsamında devam ettirilmektedir.,

Ada gezisi yapacaklara bu bölgeyi iyi bilen rehberler aracılığı ile adayı gezmelerini öneririm. Çünkü burası, tamamen efsaneler üzerine kurulmuş ve efsaneleri bilerek gezilmesi gereken bir yer. Herkül’ün ve Argonotların Altın Post Efsanesi, Kral Mitridates’in Kızı ve Çoban Hikayesi, Hz. Yusuf’un Altın Heykeli, Hamza Taşı ve Amazon Kadınları Efsanesi gibi birçok efsane ile anlamlı olan Giresun Adası’nı gezerken insan geadasırçekten bir mitolojik kahraman gibi hissediyor kendini.

Orta Çağ’dan kalma kalıntıları, flora ve faunası ile de önemli bir yaşam alanı olan Giresun Adası, Türkiye’nin ilk zamanda yolculuk seyahatini yapabileceğiniz tek yer olma özelliğine de sahiptir. Karadeniz turları ile Giresun’a uğradığınızda bu adayı mutlaka görmeli ve siz de zamanda yolculuğa çıkmalısınız.

Giresun Adası’na Nasıl Gidilir?

Giresun Adası’na Giresun Limanından hareket eden tekne turu ile ulaşmanız mümkün. 

Giriş Ücreti: ÜCRETSİZ

Giresun Adasını görmeye giderseniz Tirebolu ‘yu görmeden gelmeyiniz

Etiketler

ustahakki

Editör İsmail Hakkı Yılmaz (ustahakki), Gezmeyi seven, gezdiği gördüğü yerlerle ilgili izlenimlerini o yerlere gitmek isteyenler için yazıya dökmeyi görev bilen, aslında KARADENİZ'e olan sevgisinden diğer yerlere sayılı gidebilen, Cennetin dünyada Karadeniz'de olduğuna inanan, 1958 doğumlu bir genç.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı