GİRESUN

Kümbet Yaylası (Turizm Merkezi) Dereli/Giresun

Giresun denince akla gelen ilk mekanlardan olan Kümbet yaylası gerek ulaşım imkanı gerekse günübirlik çok kısa sürede gidip gezebileceğiniz, doyumsuz güzelliktesi manzarasının keyfini çıkarabileceğiniz, tertemiz havayı içinize çekerek ciğerlerinize bayram ettireceğiniz olağan üstü güzellikte bir yer. Giresun’a olan uzaklığı 60 Km olan Kümbet yaylası Ordu-Giresun Havalimanınada 85 kilometre uzaklıktadır.

kümbet yaylası 3

Kümbet yaylası başta olmak üzere, Aymaç mevkii mesiresi, Salon Çayırı Orman içi dinlenme tesislerinide barındırmaktadır. Ulaşım imkanı çok alternatifli olan Kümbet Turizm Merkezine, Giresun, Dereli, Şebinkarahisar güzergahından iki ayrı şekilde ulaşılabilmektedir. Dereli’den sonra Güdül-Yüceköy istikametini takip ederseniz 60 kilometrelik bir yolculukla Kümbet’e ulaşmanız mümkün olacaktır. Şebinkarahisar yolundan devam ederseniz, İkisu-Uzundere üzerinden 84 kilometrelik bir yolla Kümbete ulaşırsınız, Kümbet yolu tamamen asfalt yoldur yani yolculuğunuz sıkıntısız olacaktır. Kümbat yaylasında elektrik,telefon, bulunmakta ayrıca sağlık ocağıda hizmet vermekte.

kümbet yaylası1 1

Salon Çayırı Piknik Alanı: Giresun’dan, Kümbet yaylasına girişte, yayla merkezine 1 km. uzaklıkta bulunan Salon Çayırı Piknik Alanına ulaşılır. Salon Çayırında kır gazinosu ve 3 dinlenme evi vardır.

kümbet yaylası3 1

Aymaç Mevkii: Aymaç Mevkii,  Kümbet Yayla Merkezinin 2 km. kuzeybatısındadır. Her sene temmuz ayının üçüncü pazar günü Kümbet Şenliklerinin kutlandığı Aymaç Mevkii, doğal güzellikler yönünden zengin, çevre manzarasına hakim bir tepededir. Yol boyunca ladin ormanları ve kır çiçekleri etrafı süslemektedir.

Etiketler

ustahakki

Editör İsmail Hakkı Yılmaz (ustahakki), Gezmeyi seven, gezdiği gördüğü yerlerle ilgili izlenimlerini o yerlere gitmek isteyenler için yazıya dökmeyi görev bilen, aslında KARADENİZ'e olan sevgisinden diğer yerlere sayılı gidebilen, Cennetin dünyada Karadeniz'de olduğuna inanan, 1958 doğumlu bir genç.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı