GİRESUN

Kuzalan Tabiat Parkı (Mavi Göl) Dereli

Türkiye’de bulunan 200’ü aşkın tabiat parklarından biri olan ve kesinlikle kendine en üst sırada yer edinecek yapıda bir tabiat harikası Kuzalan tabiat parkı.

mavi göl

En büyük özelliklerinden birisi, Pamukkaleyi anımsatan travertenleri başta olmak üzere bünyesinde barındırdığı, Şelaleler ve “Mavi Göl” olarak isimlendirilen rengi mevsimine göre mavi veya Turkuaz olarak değişen sodalı bir göl’de dahil 5 adet en büyüğü 30 metre çapında olan gölde bulunmaktadır.

elale1

Giresun’a 45 km, Dereli İlçesine 13 km mesafededir.Alancık Köyü Kuzalan Mahallesinde bulunur. En yüksek noktası 1800mt yükseklikteki Dikoluk Pınarı ve Marazlı Tepesidir.482 hektar alana sahiptir. Kuzalan Şelalesi, Mağaralar, anıt ağaçlar,tarihi değirmenler gibi zengin güzelliklerinin yanında pek çok canlı çeşitliliğine , farklı bir ekosisteme ev sahipliği yapmaktadır.60 farklı familyaya ait 129 bitki türü, 36 familyaya ait 105 kuş türü de tabiat parkı içinde yer almaktadır. Ayrıca; tarihi güzelliklerden Manastırlar, Kaleler, Kemer Köprülerde göze çarpar.

elale2

Bizce bu kadar özellik sıralama yeter gerisini siz kendiniz gidip gözlerinizle görüp keşfetmenizdir, inanıyorumki gezip gördükten sonra herkese tavsiye edeceğiniz ve dünyada böyle güzelliklerde varmış diyeceğiniz yerlerin başında gelecektir.

Etiketler

ustahakki

Editör İsmail Hakkı Yılmaz (ustahakki), Gezmeyi seven, gezdiği gördüğü yerlerle ilgili izlenimlerini o yerlere gitmek isteyenler için yazıya dökmeyi görev bilen, aslında KARADENİZ'e olan sevgisinden diğer yerlere sayılı gidebilen, Cennetin dünyada Karadeniz'de olduğuna inanan, 1958 doğumlu bir genç.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı