GİRESUN

Yedi Değirmenler Tabiat Parkı / GİRESUN

Giresun’un Espiye ilçesine 28 kilometre mesafede bulunan Yedi Değirmenler tabiat parkı, kesinlikle size tekrar gelip görmeliyim dedirtecek güzellikte bir doğa harikası. Mağara içerisinden çıkan bir derenin oluşturduğu şelaleler üzerine değişik yerlerde yerleştirilmiş 7 adet değirmenin bulunduğu olağan üstü bir vadide zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacağınız, içerisinde oluşturulan yürüme yolları sayesinde rahatlıkla her tarafını saatlerce gezip bıkmayacağınız, yorulduğunuzda soluklanabileceğiniz mola yerleri ve çay ocaklarının bulunduğunuda ilave etmeliyim.

yedideğirmenler5

Fotoğraf merakınız varsa, gerek içlerini gezebildiğiniz değirmenlerde gerekse vadideki şelalelerde veya doğa manzarası olarak resim çekebileceğiniz muhteşem enstanteneler yakalayabileceğinizide söylemek istiyorum, ekli resimlerdende göreceğiniz gibi gerçekten yaşarken görülmesi gereken yerlerden biridir diyebilirim.

yedideğirmenler

Ayrıca Giresun Valiliğinin Yedi Değirmenler Tabiat Parkının açıklamasınıda okumak isteyeceğinizi düşünerek eklemek istedim.

yedideğirmenler1

Espiye ilçesindeki Yedideğirmenler Tabiat Parkı, taşıdığı kültürel ve tabii kaynak değerleri yönünden, 2013 yılında tabiat parkı olarak ilan edilmiştir.

yedideğirmenler2

Giresun iline 62 kilometre, Espiye ilçesine 28 kilometre mesafedeki tabiat parkı, Yeniköy, Akkaya ve Avluca köylerinin sınırlarının içerisinde bulunur. Tabiat parkının doğu sınırını oluşturan 1.330 metre yüksekliğindeki Topkayabaşı Tepe’si park alanının en yüksek noktasıdır.

yedideğirmenler3

Türkiye’deki 200’ü aşkın tabiat parkından biri olan, 103 hektar büyüklüğündeki bu ormanlık alan,        adını            aldığı 7 değirmeni ile hem nostaljik hem de masalsı bir gezinti vadeder ziyaretçilerine…

6 tanesi civar köyler tarafından hala kullanılmakta olan bu 7 değirmenin, Cenevizliler zamanında maden öğütmede kullanıldığı düşünülür.

yedideğirmenler4

Bunların dışında, 1 tanesi ayakları hariç tamamen yıkılmış olan, toplamda 3 tane kemer köprüsü de, tabiat parkının yemyeşil       tabiatıyla bütünleşmiş tarihi güzellikleri arasında yer alır.

yedideğirmenler6

Yedideğirmenler Tabiat Parkı’nın güzellikleri bununla bitmez elbette. Daha önceden bölgeye ismini veren, Yedideğirmenler Mağarası’nın yeraltı          suyu   olarak  çıkan   Patlak su deresi, değirmenlere doğru akarak 9 adet şelaleye dönüşür.

Tabiat parkının en etkileyici tabiat harikalarından biri olan mağara, 207 metre uzunluğundadır ve yüksekliği yarım metre ile on metre arasında değişmektedir. Ayrıca mağara, sarkıt, dikit ve benzeri oluşumlarla süslü, sür realist bir tablo gibidir. Her santiminin 50 ile 80 yıl arasında oluştuğu belirtilen sarkıtların boyları, yaklaşık 3 metredir.

Herkesin keşfetmek için can atacağı bu mağara, girişinin dar olması ve suyolu özelliğinden dolayı ancak Ağustos ayından sonra, özel ekipmanlarla ve bu konuda bilgi sahibi kişiler tarafından gezilebilmektedir.

yedideğirmenler7

Tabiat parkının bir diğer kaynak değeri ise Çay deresinin battığı bölgedeki çökeltilerdir. Otuzu aşkın çökelti bulunmakta olup, bu çökeltilerin oluşumları devam etmektedir. Bu çökeltilerden 3 tanesi oluşumunu tamamlamış dolin haline gelmiştir.

Patlak su deresinin mağaradan çıktığı andan itibaren şelaleler oluşturmaktadır. Bu şelalelerin olduğu bölge 7 değirmeni çalıştırmakta ve 3 adet de taş kemer köprüyle geçit vermektedir.

Etiketler

ustahakki

Editör İsmail Hakkı Yılmaz (ustahakki), Gezmeyi seven, gezdiği gördüğü yerlerle ilgili izlenimlerini o yerlere gitmek isteyenler için yazıya dökmeyi görev bilen, aslında KARADENİZ'e olan sevgisinden diğer yerlere sayılı gidebilen, Cennetin dünyada Karadeniz'de olduğuna inanan, 1958 doğumlu bir genç.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı